Eğitim

Anasayfa   Eğitim
 
&

Eğitim

Özel Kocaeli Bahçeşehir Anadolu Lisesi, Diploma Programı için “aday okul”dur. Okulumuz IB dünya okulu olmak için onay beklemektedir. Bu okullar Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nin öğrencilerimiz için önemli olduğuna inandığı kaliteli, mücadeleci ve ululararası eğitimi içeren ortak bir felsefeye kendini adamıştır.

Sadece IB tarafindan onaylanmış okullar IB’nin sunmuş olduğu 3 akademik programı sunabilirler:İlk Yıllar Programı (PYP), Orta Yıllar Programı (MYP) veya Diploma Programı (DP) (ve ek olarak IB kariyer bağlantılı sertifika). Adaylık statüsü onay alınacağının garanti olduğu anlamına gelmemektedir.

IB ve programları hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki siteyi ziyaret ediniz. http://www.ibo.org

Özel Kocaeli Bahçeşehir Anadolu Lisesi şu anda  Kocaeli velilerine özel teklifle kayıt imkanı sunmaktadır. Okulumuz, Uluslararası Diploma Programı (IBDP) için aday okuldur..2015 yılından itibaren özel modifiye edilmiş 9. Sınıf açıldı ve bu yıl da aynı şekilde devam etmektedir. Bu sınıflar 9. ve 10.sınıf boyunca beraber olacaklar ve öğrencileri 2017 yılında başlayacak farklılaştırılmış program olan IBDP ye hazırlayan programı takip edeceklerdir. Bu IBDP sınıfının öğrencilere aşağıdaki getirileri olacaktır.

  • En fazla 20 öğrencilik sınıf (Kayıt önceliğine göre)
  • Extra İngilizce dersleri
  • Diğer bazı derslerin  İngilizce öğretilmesi
  • Geliştirilmiş laboratuvar ve kütüphane imkanları
  • Bilişim teknolojileri odaklı eğitim programı
  • 11. sınıfta Uluslararası Diploma Programına (IBDP) geçiş
  • Uluslararası üniversitelere kabul konusunda danışmanlık hizmetleri

 

Uluslararası Bakolorya  Diploma (IBDP ) Programı Nedir?

 

IB Diploma Programı, üniversite öncesinde uygulanan ve dünyada akademik mükemmeliyetin simgesi haline gelen uluslararası bir eğitim-öğretim programıdır. Bu program uluslararası anlayışı özendirir, araştırma-sorgulama ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirir. Programın Türkiye’deki eğitim dili bazı dersler dışında İngilizcedir .

 

Uluslararası Bakalorya Organizasyonu Merkezi İsviçre’nin Cenevre şehrinde kurulmuştur.Şu an Bethseda (Amerika), Hague, ve Singapur olmak üzere 3 ana ofisi bulunmaktadır. Bugün dünya genelinde 143 ülkede 2795  adet okul, öğrencilere IB diploması sunmaktadır. IBDP 90 ülkede 3300 üniversite tarafından tanınmaktadır. dünya genelinde pek çok üniversite bu diplomaya sahip öğrencileri, diploma notlarını değerlendirerek kabul etmekte ya da üniversiteye kabulde öncelik vermektedir. Program, tek bir ülkenin eğitim anlayışına göre düzenlenmemiş olup uluslarası bir programdır. IB'nin temel amaçları öğrenciye dengeli ve mükemmel bir eğitim sunarak, coğrafi ve kültürel bir bakış açısı kazandırmaktır.

 

9. ve 10. Sınıflarda Modifiye Edilmiş Program

Bu program Milli Eğitim Bakanlığı’nın diploma müfredatını uygulamaya devam edecektir. Ayrıca bu programa devam eden 11. sınıflar  MF ve TM bölümlerini seçebilmektedirler.

Ancak, hazırlık aşamasında karşılaşacağımız güçlükler ve olası IB Diploma Programı fırsatıyla 9. Ve 10. Sınıfta arttırılmış İngilizce dersleri bulunmakta ve Biyoloji,Fizik , Kimya ve Matematik dersleri İngilizce olarak anlatılacaktır. Programa Eleştirel Düşünme dersi eklenecektir

Hem Anadolu Lisesi ve hem de olası IB Diploma Programı en üst seviyede ve  kalitede sizlere eğitim sağlayabilmek ve modern küresel eğitim programının beklenen standartlarını karşılamak  için 2016  Eylül ayında yenilenmiştir. Bu binamızda sanat atölyelerimiz, fen laboratuvarlarımız (3 adet: Biyoloji, Kimya ve Fizik Laboratuvarı) ve kütüphanemiz olacaktır. Kütüphanemiz öğrencilerimizin rahatça çalışma ve araştırma yapabilecekleri dijital ve yazılı kaynaklarla donatılmış olacaktır. 

 

11. ve 12. Sınıflarda IB Diploma Programı

Eğer onaylanırsa öğrenciler hem MEB müfredatını hem de  IBDP müfredatını birleştirerek eğitim görüp her iki diplomayı almaya hak kazanacaktır. Seçtikleri alana göre dersleri görmeye devam edecekler.

 

11. ve 12. sınıf MF öğrencilerinin zorunlu dersleri:

Ders Adı

Seviye

Dil

Ders Sayısı

Türkçe A1

Standart

Türkçe

4

İngilizce B

Standart

İngilizce

4

Çevre ve Toplum Bilimleri

Standart

İngilizce

4

Kimya

İleri Seviye

İngilizce

6

Matematik

İleri Seviye

İngilizce

6

Fizik

İleri Seviye

İngilizce

6

 

11. ve 12. sınıf TM öğrencilerinin zorunlu dersleri:

Ders Adı

Seviye

Dil

Ders Sayısı

Türkçe A1

İleri Seviye

Türkçe

6

İngilizce B

İleri Seviye

İngilizce

6

20. Yüzyılda Türkiye

Standart

Türkçe

4

Çevre ve Toplum Bilimleri

Standart

İngilizce

4

Matematik

Standart

İngilizce

4

 

İleri Seviye

İngilizce

6


Aynı zamanda öğrenciler Bilgi Kuramı, tez çalışması ve CAS derslerinin  yanında Milli Eğitim  Bakanlığı zorunlu derslerini de görecektir.

 

Okul Sonrası Fırsatlar—Üniversiteye Hazırlık

IB Diploma Programı dünyadaki birçok üniversite tarafından kabul gören uluslararası geçerliliğe sahip bir programdır. Örneğin Kanada ve İngiltere üniversitelerine doğrudan giriş sağlar. Ayrıca burs fırsatı sağlar ve Türkiye’deki vakıf üniversitelerinde ve Amerika’daki üniversitelerde IBDP programından alınan dersler kabul görür.

Yurtiçi ve yurtdışı üniversite tercihlerinizde yurtiçi ve yurtdışı üniversite danışmanlık birimimiz, öğrencilere gerekli rehberlik hizmetini vermektedir. Ayrıca hem IBDP programı öğrencileri hem de IB programı almayan öğrenciler için İngiliz devlet üniversitelerinin resmi temsilcileriyle bağlantılı olarak çalışılmaktadır. Bu ortak çalışma, öğrencilerin İngiltere’deki devlet üniversitelerine direk kabulünü sağlamaktadır.

 

Müfredatımız

Lise müfredatımız iki farklı programdan oluşmaktadır; normal Anadolu Lisesi Programı ve çoğunlukla İngilizce olarak öğretilen modifiye edilmiş Lise programıdır.Modifiye edilmiş programda öğrenciler uluslararası eğitim için hazırlanmaktadırlar. Normal Anadolu lisesi öğrencileri ise Türk Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı ve ölçme-değerlendirme sistemi ile eğitimlerini sürdürmektedirler.Öğrenciler 11.sınıfta kendi alanlarını  Fen /Matematik ya da Türkçe/Matematik olarak belirlerler ve ders saatleri seçtikleri alana göre değişim göstermektedir. Öğrenciler bu sistemde üniversite giriş sınavına hazırlanırlar.

Modifiye edilmiş programda 9. Ve 10. Sınıflarının dersleri  Anadolu Lisesiyle aynıdır. Fakat Modifiye edilmiş programda ekstra İngilizce dersi olmakla birlikte Biyoloji, Kimya, MAtematik dersleri İngilizce olarak görülmektedir. 11. Ve 12. Sınıf öğrencileri Türk Edebiyatı dersini , ikinci dil olarak İngilizce yi ayni zamanda Matematik, Bilim dersleri ve Çevre Bilimi, İşletme ve bilgi ve ne bildiğimiz hakkında kurs bazlı gibi diğer dersleri de öğrenme fırsatı bulacaklar. Öğrenciler ayrıca araştırma yaparak genişletilmiş tez alt yapılı çalışmalarını yazma fırsatı bulacak, sanat, spor ve toplum hizmetlerini geliştirecek hem okul içi hem okul dışı projelerde yer alacaklardır.

Öğrenciler ayni zamanda Türk Diplomasi alarak mezun olacak ve hem Türkiye'de hem de yurtdışında yer alan üniversitelere başvurabileceklerdir.

 

Kulüpler ve Aktiviteler

Öğrencilerimize hafta içi hem okul zamanında  ve hem de okul saatleri dışında yapılacak çeşitli ilgi çekici ve yararlı kulüp ve aktiviteleri sunuyoruz. Bu kulüp ve aktiviteler çeşitli alanlarda bulunmaktadır; Yaratıcılık alanında halk dansları, ebru sanatı, tiyatro ve müzik gibi çeşitli dallar ;hareket ve spor aktiviteleri arasında basketbol, futbol, su altı dalış ve yüzme; toplum hizmet projeleri arasında sosyal sorumluluk kulübü, huzurevine yardim ve Otistik çocukların gittiği okullar bulunmaktadır. 

 

&
 

Share